60 maddeyi hayata geçirebiliriz

60 maddeyi hayata geçirebiliriz

TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nun üzerinde uzlaşmaya vardığı 60 maddeyi kapsayacak bir anayasa değişikliğinin yapılıp yapılmayacağı tartışılıyor.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun ''60 maddelik anayasa değişikliği yapılabileceği'' yönündeki önerisinin ardından harekete geçen Komisyon'un CHP'li üyeleri Atilla Kart ile Rıza Türmen, AK Parti'li  Komisyon üyesi Mustafa Şentop ile görüştü.

Şentop, yaptığı açıklamada, Türmen ve Kart ile görüştüğünü belirterek, Komisyon'da üzerinde uzlaşmaya varılan60 maddelik bir paketin Meclis'ten geçirilmesini önerdiklerini söyledi. "Biz bu öneriyi Temmuz ayından beri yapıyoruz, hala aynı noktadayız"' diyen Şentop, bunun yeni anayasa yapılması önünde engel olmayacağını, tam tersine ''yeni anayasanın önüne açabileceğini" savundu.

CHP'nin tutuklu milletvekilleriyle ilgili düzenlemenin de pakette yer almasını istediğini anlatan Şentop, kendilerinin böyle bir önşartı kabul etmeyeceklerini kaydetti. Tutuklu milletvekillerinin durumunu ilgilendiren ''yasama dokunulmazlığı'' maddesinin, üzerinde uzlaşılan  60 madde içinde yer almadığını hatırlatan Şentop, ancak maddenin yüzde 90'ında ilkeler üzerinde bir mutabakat olduğunu ifade etti. Şentop, madde üzerinde çalışılması ve uzlaşma sağlanması halinde 60 maddelik paket içine alınabileceğini, buna itiraz etmeyeceklerini  vurguladı.

Daha fazla maddede uzlaşma sağlanması halinde yapılacak anayasa değişikliğinin genişleyebileceğini belirten Şentop, ''Ancak Anamuhalefet, AK Parti ile iş yapmaktan korkuyor. Böyle bir özgüven sorunları var'' dedi. 

Twitter Takip Et


Copyright © 2012 - Tüm Hakları Saklıdır.